Felietony

Upadłość konsumenta

Off 3

Czym jest upadłość konsumenta?

Upadłość konsumenta jest procesem, który polega na wyciągnięciu konsumenta z długów, w które popadł podczas brania pożyczek, których nie jest w stanie obecnie spłacić.
Proces ten jest postępowaniem sądowym mającym za zadanie częściowo lub całkowicie oddłużyć konsumenta i spłacić wierzycieli. Dzięki takim działaniom konsument może wyjść ze spirali długów i rozpocząć życie z czystą kartą. Upadłość konsumenta może być ogłoszona przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Inaczej ma się to w wypadku osób fizycznych, które prowadzą różnego rodzaju spółki.
Upadłość ogłaszana jest przez sąd. Aby móc ogłosić upadłość należy złożyć i opłacić wniosek w sądzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania osoby zadłużonej. Wniosek ten można sporządzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Posiedzenie sądu odbywa się bez udziału wnioskodawcy, który ma obowiązek wcześniej przygotować i przedłożyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz dokładnie uargumentować konieczność ogłoszenia upadłości konsumenta.
Sąd najczęściej rozpatruje wniosek o upadłość konsumencką w czasie od kilku do kilkunastu tygodni, licząc od dnia złożenia wniosku do właściwego dla konsumenta sądu.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Pożyczki w parabankach

    Parabanki to instytucje finansowe, które oferują pożyczki i kredyty poza tradycyjnym sektorem bankowym. Charakteryzują się one elastycznymi warunkami udzielania pożyczek oraz szybkim procesem decyzji kredytowych. W ostatnich latach coraz większa liczba osób decyduje się na korzystanie z usług parabanków ze względu na ich łatwość dostępu i niewielkie wymagania formalne. Różnice między parabankami a tradycyjnymi bankami…

  • Bez komputera nie da się żyć

    Bez komputera nie da się żyć image Sformułowanie przytoczone w tytule budzi wiele kontrowersji. Kilkadziesiąt lat temu nie było komputerów i ludzie żyli a na dodatek radzili sobie genialnie bez nich – ba! Byli zdrowsi i szczęśliwsi. Ale dzisiaj komputery są wszędzie. Tak naprawdę gdyby nie wynaleziono takiego urządzenia jak komputer, to obecnie nie byłoby…